Features

Gayest & Greatest: 15th Annual Readers’ Choice Awards

  • 285
  •  
  •  
  •  


People (see below) • CommunityBusinessDiningDrinks & SpiritsEntertainment/NightlifeGalveston

PEOPLE

Community Hero (Male)
Bryan Hlavinka
Finalists: Trevor Eade,
Don Gill, Ray Hill

Community Hero (Female)
Mayor Annise Parker
Finalists: Fiona Dawson, Arden Eversmeyer, Lavita Marks, Carol Wyatt

Most Prominent
LGBT Male Activist
Bryan Hlavinka
Finalists: Noel Freeman,
Ray Hill, Gary Wood

Most Prominent
LGBT Female Activist
Fiona Dawson (tie)
Deb Murphy (tie)
Finalists:  Kathy Hubbard, Jenifer Rene Pool,
Meghan Stabler

Most Valuable
Male Volunteer
Manuel Olivo (tie)
Bryan Hlavinka (tie)
Finalists: David Lorms, Patrick McIlvain, Gary Wood

Most Valuable
Female Volunteer
Joy DeLaO (tie)
Lavita Marks (tie)
Finalists: Marion Coleman,
Fiona Dawson, Gay Nell Gulihur, Sol Lara,
Nancy Wintle

Leading Male Fundraiser
Don Gill
Finalists: Jody Travis,
Gary Wood

Leading Female Fundraiser
Fiona Dawson (tie)
Joy De La O (tie)
Finalists: Marion Coleman, GayNell Gulihur, Tori Williams

F-M Impersonator-Entertainer Leading Fundraiser
Regina Dane
Finalists: Lillian Devereaux, Marsha Mellow

Favorite Local
Politician (Male)
Garnet Coleman
Finalists: Steven Kirkland, Bill White

Favorite Local
Politician (Female)
Mayor Annise Parker
Finalists: Ellen Cohen, Jolanda Jones, Sue Lovell

Best LGBT
Businessperson (Male)
Tim Wilde
415 Westheimer
713-527-8499
maleuwear.com
Finalists: Charles Armstrong, Irwin Palchick, Rob Schmerler, Jacob Sudoff

Best Female LGBT Businessperson
Kathy Hubbard
Hubbard Financial Services
2615 Montrose Blvd
713-522-9000
hubbardfinancial.com
Finalists: Lea Bogle,
Sandy Bubbert

Best Attorney (Male)
Mitchell Katine
1111 N. Loop West
713-808-1000
lawkn.com
Finalists: Jimmy Doan, John Nechman, Sam M. Trey Yates III

Best Attorney (Female)
Connie Moore and        Debbie Hunt
3608 Audubon
713-522-4282
mooreandhunt.com
Finalists: Phyllis Randolph Frye, Clyde Williams

Best Eye Doctor (Male)
Stewart Zuckerbrod, MD
5420 Dashwood Dr., Ste 101
713-668-9118
houstoneye.com
Finalists: Evan Mapes, OD;  Marc Sanders, MD; Scott Sawyer, MD

Best Eye Doctor (Female)
Lisa Woo, OD
432 W. 19th
713-864-8822
eyeheights.com
Finalists: Mary Green, MD; Deborah Thomas, OD

Best Physician (Male)
Gordon E. Crofoot MD, PA
3701 Kirby, Ste 1230
713-526-0005
www.crofootmd.com
Finalists: James Carroll, MD; Rolando Maldonado, MD; Shannon Schrader, MD

Best Physician (Female)
Julia Kovacs, MD
1213 Hermann Dr., Ste 430
713-522-1221
Finalists: Patricia Salvato, MD; Sandra Scurria, MD

Best Dentist (Male)
Bruce Smith, DDS
1006 Missouri
713-529-4364
brucesmithdds.com
Finalists: Marcus De Guzman, DDS; Clint Herzog, DDS;
Cory Logan, DDS;
Randy Mitchmore, DDS

Best Dentist (Female)
Dianna Wilde, DDS
Floss Dental
514 Elgin
713-942-0101
flossdental.com
Finalist: Barbara Johnson, DDS

Best Chiropractor (Male)
Kenneth Lester, DC
3930 Kirby, Ste 108
713-526.5252
kennethlesterdc.com
Finalists: Fernando Franco, DC;
Art Keller, DC;
Byron Menard, DC

Best Chiropractor
(Female)
Jackie Doval, DC
404 Westheimer
713-627-9355
docjackie.com
Finalist: Darla Thompson, DC

Best Mental Health Therapist (Male)
Tony Carroll, LCSW
1006 Missouri
713-527-0000
houstontherapist.com
Finalists: Ken McLeod, LCSW, ACP; Robert Snellgrove, LCSW

Best Mental Health
Therapist (Female )
Denise O’Doherty, LPC,  LMST, LCDC, RN
3730 Kirby, Ste 910
713-524-9525
relationshiptherapistrn.com
Finalist: Enod Gray, LCSW, CSAT, CGP

Best Psychiatrist (Male)
Daniel R. Garza, MD
2990 Richmond, Ste 428
713-942-2269
Finalist: Barry F. Gritz, MD

Best Psychologist (Male)
Woodja Flanigan, PhD
2600 Southwest Freeway, Ste 409
713-589-9804
dwoodjaflanigan.com
Finalists: David Genac, PhD;
Mike Harrison, PhD

Best Psychologist (Female)
Kristin K. Anderson, PhD
9525 Katy Freeway, Ste 200
713-263-0400
drkristinanderson.com
Finalist: Joyce M. Gayles, PhD

Best Massage
Therapist (Male)
Ryan Fugate, RMT, NMT
4655 Wild Indigo, #152
713-269-7926
ryanmassageworks.com
Finalists: Brian/Roman Body Massage, David Crawford, David Tritico, Tom Zeppelin

Best Personal Trainer (Male)
Chris Sokol
713-377-2716
sololfitness.com
Finalists: Dwayne Cookson, Tom Jackobs, Eric Turner

Best Personal
Trainer (Female)
Kimberly Marler
1210 W. Clay, #4
713-521-0033
coachkimmie.com
Finalists: Shana Ross, Danielle Sampey, Mary Jean Tiernan

Best Veterinarian (Male)
Randy McBride, DVM
Neartown Animal Clinic
1314 Woodhead
713-526-1502
www.neartownvet.com

Best Veterinarian (Female)
Danielle Rosser, DVM
West Alabama Animal Clinic
2030 W. Alabama
713-528-0818
westalabamaanimalclinic.vetsuite.com
Finalist: Jacquelyn Marshall, DVM

Best Astrologer (Male)
Kevin Casey
Body Mind & Soul Bookstore
4344 Westheimer
713-993-0550
bodymindandsoulhouston.com

Best Astrologer (Female)
Lilly Roddy
920 West Main
713-529-5842
lillyroddy.com

Best Interior
Designer (Male)
Michael Stribling
4617 Montrose, Ste C170
713-527-8004
michaelstribling.com
Finalists: Mark Wade Brown, Blake Woods

Best Interior
Designer (Female)
Laura Umanski
1840 Westheimer
713-522-0855
laurau.com

Best Insurance
Agent  (Male)
David Lorms (tie)
2200 North Loop W,
Ste 122 • 713-688-8669
davidlorms.com
Rob Schmerler (tie)
6575 W. Loop South, Ste 185, Bellaire, TX  • 713-661-7700
schmerleragency.com
Finalists: Bryan Colby,
Bailey Moore

Best Insurance
Agent (Female)
Pam Ellis
5900 Memorial, Ste 301
713-869-7263
callpame.com
Finalists: Ronnie Whitman, Pippa Wiley

Best Real Estate
Agent (Male)
Wade Knight (tie)
Martha Turner Properties
50 Brookhollow, Ste 700-w
713-582-0264
wadeknight.com
Richard Ray (tie)
John Daugherty Realtors
520 Post Oak Blvd., 6th Floor
713-341-1651
richardrayrealty.com
Finalists: Bill Baldwin, Bob Beszborn, Danny Pleason, Jacob Sudhoff, Tim Surratt

Best Real Estate
Agent (Female)
Karen Derr
Boulevard Realty
1545 Heights Blvd
713-875-7050
yourblvd.com
Finalists: Terre Coffman,
Dana Gray, Pat Walker

Best Hairdresser (Male)
Will Fingleman (tie)
Satori Heights
3616 Washington
713-869-2444
satorisalon.com
Ivan Martinez (tie)
Nu-Cuts Salon
515 Westheimer, Ste H
713/524-7858
Finalists: Don Gill, Michael Kemper

Best Hairdresser (Female)
Celina Arzola (tie)
Nu-Cuts Salon
515 Westheimer, Ste H
713-524-7858
Patty Gooch (tie)
Michael Kemper Salon
4059 Westheimer
713-877-1645
kempersalon.com
Finalists: Vicki Fraychinaud

Favorite Community
Photographer (Male)
Dalton DeHart
713-622-2202
daltondehart.com
Finalists: John Conroy, John Cox, Steven David, Oliver Puzon

Favorite Community
Photographer (Female)
Yvonne Feece
832-876-1053
yvonnefeece.com
Finalist: Monica Kressman

Favorite Radio
Personality (Male)
Bryan Hlavinka, KPFT
Finalists: Jimmy Carper, Special K, Jack Valinski

Favorite Radio
Personality (Female)
Jenifer Rene Pool (tie)
KPFT 90.1 • kpft.org
Maria Todd (tie)
KHMX 96.5 khmx.radio.com
Finalist: Sarah Pepper

Best TV Personality (Male)
Frank Billingsley (tie)
Channel 2, Houston KPRC
click2houston.com
Ernie Manouse (tie)
Channel 8, Houston PBS
ernieontv.com
Finalists: Ryan Korsgard,
Alex Sanz

Best TV
Personality (Female)
Dominique Sachsa
Channel 2, Houston KPRC
click2houston.com
Finalists: Casey Curry,
Deborah Duncan

Favorite Blogger (Female)
Cristan Williams (tie)
transhouston.com
Carol Wyatt (tie)
socialnoteshouston.com

Favorite Blogger (Male)
Joey Guerra
Houston Chronicle and 29-95.com
Finalists: Matt Burrus/Michael Pearce GaybyBoom Blog, Houston Chronicle

(Return to top)
_______________________________

COMMUNITY

Favorite Twitter (Male)
Joey Guerra
Houston Chronicle and
29-95.com

Favorite Social Organization
The Executive and
Professional Associaton
of Houston (EPAH)
epah.org
Finalists: AssistHers,
Diana Foundation,
Houston Area Bears

Favorite Philanthropic Organization
Bunnies on the Bayou
bunniesonthebayou.org
Finalists: AssistHers, Bayou City Boy’s Club (BCBC),
Kindred Spirits,
Lesbian Health Initiative (LHI)

Favorite Community
Organization
AssistHers
AssistHers.org
Bayou City Performing Arts
bayoucityperformingarts.org
Finalists: Bering Omega Community Services,
Kindred Spirits,
Lesbian Health Initiative

Favorite Benefit
Event of the Year
Bunnies on the Bayou
bunniesonthebayou.org
Finalists: AIDS Walk Houston, Decadent Desserts, HRC Dinner, Krewe of Olympus Ball, OutReach United

Favorite National
LGBT Organization
Human Rights Campaign
hrc.org
Finalists: Equality Texas, Lambda Legal, Out and Equal, Victory Fund

(Return to top)

_________________________

BUSINESS

Favorite Place to Worship
Resurrection MCC
2025 W. 11th • 713-861-9149
resurrectionmcc.org
Finalists: Bering Memorial United Methodist Church, Cathedral of Hope, Community Gospel, Grace Lutheran, Living Mosaic, St. Paul’s United Methodist, Unity Church

Most Supportive
Business of the
LGBT Community (Local)
FBAR (tie)
202 Tuam
713-522-3227
fbarhouston.com
Silver Eagle Distributors (tie)
7777 Washington
713-869-4361
silvereagle.com
Finalists: Capital One Bank, Charles Armstrong Investments, MaleUWear, Wells Fargo Bank

Most Supportive
Business of the LGBT
Community (National)
Wells Fargo
wellsfargo.com
Finalists: Bud Light, Shell, United Airlines

Best LGBT Website (Local)
MyGayHouston.com (tie)
OutSmartMagazine.com (tie)
Finalists: houstonglbtcenter.org

Best LGBT
Website (National)
Towleroad.com
Finalists: EqualityTexas.org, HRC.org

Best Bank/Credit Union
Wells Fargo
Wellsfargo.com
Finalists: Bank of America, Chase, Capital One

Best Copy/Print Shop
Copy.com
1201-F Westheimer
713-528-1201
copydotcom.com

Best Financial
Advisor (Loca90l)
Grace Yung, CFP
Midtown Financial Group, LLC
3355 W. Alabama, Ste 230
713-355-9833
midtownfg.com
Finalists: Rick Dickson, Chris Harris, Mike Ryan

Best Mortgage Company
John Frels
Envoy Mortgage/Mortgage Associates Group of Texas
722 E. 10-½
713-524-1850
mortgageassoc.com
Finalists: Academy Mortgage, Cody Grizzoffi, Zeus Mortgage

Best Title Company
Chicago Title, Innerloop
(Formerly Startex Title)
3700 Buffalo Spdwy, Ste 400
1177 W. Loop South, Ste 1475
713-418-7000
713-418-6000
startextitle.com
Finalists: American Title, Stewart Title

Best Homebuilder
Loyd Russel Homes
Russel Garrison
3939 Washington, Ste 200
713-529-4399
loydrusselhomes.com
Finalists: Blue River Custom
Builders/Tylor Hearn

Best Home Remodeling Contractor
Gerry Bradshaw
BCS, Inc.
1900 Genesee, Ste 410
713-775-7408
Finalists: Blue River Custom
Builders/Tylor Hearn

Best Furniture Store
Cantoni (tie)
9889 Westheimer
713-787-9494
shopcantoni.com
Mitchell Gold/Internum (tie)
3303 Kirby
832-242-9470
internum.com
Finalists:  Gallery, IKEA,
Star Furniture

Best Furniture Store
on a Budget
IKEA
7810 Katy Fwy.
713-688-7867
ikea-usa.com
Finalists: Rooms to Go, Zgallerie

Best Landscaping Company
AJ’s Landscaping
1223 W. 21st
713-957-0449
ajslandscaping.com
Finalists: McDugall Steele, Windswept Landscaping, Zone 9

Best Garden &
Nursery Supply
Buchanan’s Native Plants
611 E. 11th • 713-861-5702
buchanansplants.com
Finalists: Another Place in Time, Joshua’s Native Plants

Best Energy Provider
Green Mountain Energy
877-760-4619
greenenergychoice.com
Finalists: Gexa, Reliant, TXU

Best Pool Company
Pools by James
713-822-2531
poolsbyjames.com
Finalists: Bratton Pools, Pool Guardians, Venture Pool

Best Plumber
Village Plumbing
5403 Kirby
713-581-8353
villageplumbing.com
Finalists: Larry French,
Nick’s Plumbing

Best Grocery Store
Kroger
Various Locations
kroger.com
Finalists: HEB/Central Market, Whole Foods

Best Specialty Food Store
HEB-Central Market  (tie)
heb.com & centralmarket.com
Whole Foods Market (tie)
wholefoodsmarket.com
Finalists: Phoenician, Spec’s Downtown

Best Liquor Store
Spec’s Liquor Stores
2410 Smith
713-526-8787
specsonline.com

Best Place to Buy
Nutritional Products
Houston Buyers Club/  Expert Nutrition
3224 Yoakum Blvd.
713-520-5288
houstonbuyersclub.com
Finalists: Whole Foods

Best Domestic
Auto Dealership
Planet Ford (tie)
20403 I-45 North
Spring, TX
281-465-3804
planetford.com
Stewart Cadillac (tie)
2520 Main
832-369-8318
stewartcadillac.com
Finalists: Knapp Chevrolet, River Oaks Chrysler Jeep, Tommie Vaughn Ford

Best Import
Auto Dealership
Advantage BMW (tie)
2101 San Jacinto
713-289-1200
advantage-bmw-houston.com
Momentum Dealerships (tie)
713-596-3450
momentum-mini.net
Finalists: Land Rover of Houston, Sterling McCall,
Audi West Houston, West Houston Porsche

Best Place to Buy Music
iTunes
itunes.com
Finalist: Soundwaves

Best Place to Buy Books
Half Price Books
1011 Westheimer
713-520-1541
halfpricebooks.com
Finalists: Amazon,
Barnes and Noble

Best Place to Buy
Cellular Phones
Premier Paging
12220 Murphy Rd., Ste F Stafford, TX
281-575-8500
premierwirelesstx.com

Best Place to Buy
Women’s Clothes
Macy’s
2727 Sage • 713-968-1985
macys.com
Finalist: Tootsies

Best Place To Buy
Men’s Clothes
Macy’s
2727 Sage • 713-968-1985
macys.com
Finalists: MaleUWear, M2M, Nordstrom

Best Jewelry Store
Silverlust
1338-C Westheimer
713-520-5440
silverlustonline.com
Finalists: I.W. Marks, Male UWear, Tiffany’s

Best Place to Buy Eyewear
Eye Gallery (tie)
1806-B Westheimer
713-523-1279
eyegalleryhouston.com
Spectacles (tie)
4317 Montrose
713-529-3937
wearusout.com
Finalists: Eye Contact, Eye Elegance, Eye Excellence

Best Place to Buy Pet Supplies
Arne’s Warehouse (tie)
2830 Hicks
713-869-8321
arneswarehouse.com
PetSmart (tie)
5415 W. Loop South
713-661-5585
petsmart.com
Finalist: Petco

Best Antique Store
BJ’s Oldies Antique Shop (tie)
1453 Westheimer
832-651-8477
bjoldiesantiqueshop.com
Carolyn Thompson’s             Antique Center (tie)
1001 W. Loop North
713-688-4211
antiquecenteroftexas.com

Finalists: Antique Collectibles, Antiques on 19th, Best Years, Linda Mann’s Old Blue House

Best Place to Buy Erotic Playthings
Erotic Cabaret
1222 Westheimer • 713-528-4565
eroticcabaret.com
Finalists: Black Hawk Leather, Executive Video Superstore, Hollywood Super Center

Favorite Personal Lubricant
ID Lube
idlube.com
Finalists: Gun Oil, Swiss Navy

Best Place to Buy
Computers/Electronics
Best Buy
Various Locations • bestbuy.com
Finalists: Apple Store,
Micro Center

Best Catering Firm
Jim Benton Catering
2811 Eastman St.
713-802-2860
jimbentonhouston.com
Finalists: Details Details, Don Carlos Catering, Melange

Best Florist
Village Greenery
2301 University Blvd.
713-529-4161
villagegreeneryflowers.com
Finalists: David Brown, John friedman Flowers, In Bloom

Best Tattoo Parlor
Monster Tattoo Co. (tie)
1431 Westheimer
713-527-0800
Shaw’s Tattoo Parlor (tie)
1660-C Westheimer
713-528-1255
shawstattoostudio.com
Finalists: Electric Chair, Texas Tattoo Emporium

Best Dry Cleaners
West Gray Cleaners
303 W. Gray
713-522-2850
Finalists: Eco Cleaners,
Up to Date

Best Day Spa
Urban Retreat
2034-A West Gray
713-523-2300
urbanretreat.com
Finalists: Dolce Vita, K. Renee Salon and Day Spa

Best Cosmetic Skin
Care Center
Skin Renaissance
106 Westheimer
713-942-7546
skinrenaissance.net
Finalists: Heights Dermatology,
Skin Renewal Center

Best Tanning Salon
Eclipse
415 Westheimer
713-520-6611
eclipsesunlesstanning.com
Finalists: Darque Tan,
Glow Sun Spa

Best Gym/Place to
Work Out
Fit Athletic (tie)
1532 West Gray
713-782-9348
fitathletic.com
Houston Gym (tie)
1501 Durham
713-880-9191
houstongym.com
Finalists: Anytime Fitness, Body3Fitness, Club Houston, Define Fitness, Quality Life Fitness. 24 Hour Fitness

Best Auto Mechanic
Tech Auto
37 Waugh Drive
713-863-8244
techautomaintenance.com
Finalists: Excel Auto, RMS Auto, Silvio’s Auto

Best Local B&B
Sycamore House in the Heights
245 W. 18th • 713-861-4117
sycamoreheights.com

Best Local Hotel
Hotel ZaZa
5701 Main
713-526-1991
hotelhoustonzaza.com
Finalists: Alden Houston, Intercontinental

Best Airline
United
united.com
Finalist: Southwest Airlines

Best Local Travel Agency
Concierge Travel
4920 Mimosa
713-661-2117
conciergetravel.cc
Finalist: Vacations to Go

Best Travel Website
Orbitz.com
Finalists: Travelocity.com, VacationsToGo.com

Best LGBT Cruise
or Tour Company
Atlantis-RSVP (tie)
rsvpvacations.com
atlantisevents.com
Concierge Travel (tie)
4920 Mimosa • 713-661-2117
conciergetravel.cc
Finalists: Aquafest,
Gayribbean Cruise
Best New Restaurant
El Real
1201 Westheimer
713-524-1201

elrealtexmex.com
Finalists: Don Julio’s, TQLA,
Tony Mandola’s

(Return to top)
_______________________________
DINING

Best Restaurant for
People Watching
Baba Yega
2607 Grant
713-522-0042
babayega.com
Finalists: Café Adobe,
Royal Oaks

Best 24-Hour Restaurant
House of Pies
3112 Kirby
713-528-3816
houseofpies.com
Finalists: Katz’s Deli & Bar, Spanish Flower,
Theo’s (One’s a Meal)

Best Restaurant
for Elegant Dining
Mark’s American Cuisine
1658 Westheimer
713-523-3800
marks1658.com
Finalists: Brennan’s,
Mockingbird Bistro, Tony’s

Best Restaurant for Cheap Eats
Barnaby’s
604 Fairview
713-522-0106
barnabyscafe.com
Finalists: Tacos a Go-Go, Theo’s

Best Food Truck
Bernie’s Burger Bus (tie)
281-386-2447
berniesburgerbus.com
Fusion Taco (tie)
713-422-2882
fusiontacotruck.com
Finalists: Eatsie Boys,
H-town StrEATs

Best Restaurant for
Outdoor Dining
Baba Yega (tie)
2607 Grant • 713-522-0042
babayega.com
Café Adobe (tie)
2111 Westheimer • 713-528-1468
cafeadobe.com
Finalists: Backstreet Café, Daily Review, Tila’s

Best Breakfast
Baby Barnaby’s
602 Fairview • 713-522-0106
barnabyscafe.com
Finalists: Breakfast Club, Java Java, Tacos a Go-Go

Best Brunch
Baba Yega
2607 Grant
713-522-0042
babayega.com
Finalists: Chelsea Grill, Farrago, Riva’s

Best Deli
Katz’s Deli
616 Westheimer
713-521-3838
Finalists: Brown Bag Deli, Jason’s Deli, Kahn’s, Kenny & Ziggy’s

Best Lunch
Barnaby’s
604 Fairview
713-522-0106
barnabyscafe.com
Finalists: Café Express, Chelsea Grill, Julia’s Bistro

Best Dessert
Acadian Bakery (tie)
604 W. Alabama
713-520-1484
acadianbakers.com
Dessert Gallery (tie)
3600-D Kirby
713-522-9999
dessertgallery.com
Finalists: Chocolate Bar, Tutti Frutti–Montrose

Best Barbecue
Goode Co. Barbeque
5109 Kirby Dr. • 713-522-2530
goodecompany.com
Finalists: Demeris, Hickory Hollow, Pappas

Best British
Black Labrador Pub
4100 Montrose • 713-529-1199
blacklabradorpub.com
Finalists: Queen Vic, Red Lion

Best Cajun
BB’s Cajun Café
2710 Montrose • 713-524-4499
bbscafe.com
Finalists: Big Mamou, Mardi Gras Grill, Ragin’ Cajun

Best Chinese
Kim Son
1801 St. Emanuel
713-547-0456
kimson.com
Finalists: China Garden, Hollywood Chinese, Kam’s

Best Cuban
Café Piquet
5757 Bissonnet • 713-664-1031
cafepiquet.net
Finalists: El Meson, El Ray, Latina Cafe

Best French
Brasserie 19
1926 W. Gray • 713-524-1919
brasserie19.com

Best Greek
Niko Niko’s
2520 Montrose
713-528-1308
nikonikos.com
Finalists: Theo’s, Yia Yia Mary’s

Best Hamburger
Acadian Bakery (tie)
604 W. Alabama
713-520-1484
acadianbakers.com
Julia’s Bistro (tie)
3722 Main
713-807-0090
juliasbistro.com
Finalists: Christian’s Tailgate, Counter Burger, Five Guys, Langford’s

Best Indian
Indika (tie)
516 Westheimer • 713-524-2170
indikausa.com
Khyber Grill (tie)
2510 Richmond
713-942-9424
Finalists: Pondicheri, Shiva

Best Italian
Riva’s
1117 Missouri
713-529-0666
rivasrestaurant.com
Finalists: Carrabba’s, Michelangelo’s, Pronto

Best Japanese
Osaka
515 Westheimer
713-533-9098
osakasushi.com
Finalists: Kata Robata, Miyako, Uptown Sushi

Best Mexican
Café Adobe (tie)
2111 Westheimer
713-528-1468
cafeadobe.com
1308 Cantina/El Tiempo (tie)
1308 Montrose/multiple locations
713-807-8996
eltiempocantina.com
Finalists: El Real,
Teotihuacan, Tila’s

Best Mediterranean
Fadi’s
8383 Westheimer
713-532-0666
fadiscuisine.com
Finalists: Aladdin, LaFendi

Best Pizza
Star Pizza
77 Harvard
713-869-1241
starpizza.net
Finalists: Bombay Pizza,
Dolce Vita, Pink’s

Best Seafood
Danton Seafood (tie)
4611 Montrose
713-807-8883
dantonsseafood.com
Reef (tie)
2600 Travis
713-526-8282
reefhouston.com
Finalists: Eddie V’s, Goode Company Seafood, Pappas

Best Sushi
Osaka (tie)
515 Westheimer
713-533-9098
osakasushi.com
Blue Fish House (tie)
2241 Richmond
713-529-3100
bluefishhouse.com
Finalists: AKA Sushi, Oishii, Ra

Best Steakhouse
Fleming’s (tie)
2405 W. Alabama
713-520-5959
flemingssteakhouse.com
Morton’s Steakhouse (tie)
5000 Westheimer
713-629-1946
mortons.com

Best Thai
Thai Spice
460 W. 19th
713-880-9992
thaispice.com
Finalists: Khun Kay Thai, Nidda, Thai Cottage

Best Vegetarian
Ruggles Green
2311 W. Alabama
713-533-0777
rugglesgreen.com
Finalists: Baba Yega, Field of Greens, Ziggy’s

Best Vietnamese
MoMong (tie)
1201 Westheimer
713-524-5664
mo-mong.com
Vietnam Restaurant (tie)
605 W. 19th
832-618-1668
thevietnamrestaurant.com
Finalists: Kim Son, Mai’s, Van Loc

Best Wings
Buffalo Wild Wings
Various locations

buffalowildwings.com
Finalists: BW3, Hooter’s, Wingstop

(Return to top)
_______________________________

DRINKS and SPIRITS

Best Coffee House
Starbucks
Various locations
starbucks.com
Finalists: Agora, Antidote, Inversion

Favorite Wine Bar
Boheme
307 Fairview • 713-529-5230
barboheme.com
Finalists: 13 Celsius, Absolve, Plonk

Best Happy Hour
FBAR (tie)
202 Tuam
713-522-3227
fbarhouston.com
Guava Lamp (tie)
570 Waugh
713-524-1468
guavalamphouston.com
Finalists: Crocker Bar, George Sports Bar, JR’s

Best Margarita
Café Adobe (tie)
2111 Westheimer
713-528-1468
cafeadobe.com
1308 Cantina/El Tiempo (tie)
1308 Montrose/multiple locations
713-807-8996
eltiempocantina.com
Finalists: Don Julio’s, FBAR, Tila’s

Best Martini
Guava Lamp
570 Waugh
713-524-3359
guavalamphouston.com
Finalists: Anvil, FBAR, MoMong

Favorite Brand of Beer
Bud Light
budlight.com
Finalists: Miller Lite,
St. Arnold, Shiner

Favorite Brand of Liquor
Grey Goose Vodka
greygoose.com
Finalists: Absolut, Crown Royal, Pucker Vodka, Skyy


Favorite Brand
of Energy Drink
Red Bull
redbull.com
Finalists: 5-Hour Energy, Monster

(Return to top)
_______________________________

ENTERTAINMENT

Favorite Gay Bar
FBAR
202 Tuam • 713-522-3227
fbarhouston.com
Finalists: Crocker Bar, Guava Lamp, JR’s

Favorite Sports Bar
George Country Sports Bar
617 Fairview • 713-528-8102
georgecountrysportsbar.com

Best Women’s Bar
The Usual
5519 Allen
281-501-1478
theusualpub.com
Finalists: EVO,
Ranch Hill Saloon

Best Club for Dancing
South Beach
801 Pacific  • 713-529-7623
southbeachthenightclub.com
Finalists: Blur, BRB, FBAR

Best Drag Show Bar
FBAR
202 Tuam • 713-522-3227
fbarhouston.com
Finalists: EJ’s,  Jr’s, TC’s Show Bar

Best Straight Bar
Anvil
1424 Westheimer • 713-523-1622
anvilhouston.com
Finalists: Boheme, 88Keys

Best Piano Bar
Michael’s Outpost
1419 Richmond • 713-520-8446
Finalists: 88 Keys, Howl at the
Moon, Pete’s Dueling Piano Bar

Best Place for
Two-Step Dancing
Brazos River Bottom
2400 Brazos • 713-528-9192
brbhouston.com
Finalist: Ranch Hill Saloon

Best Place to Shoot Pool
George Country Sports Bar
617 Fairview • 713-528-8102
georgescountrysportsbar.com
Finalists: BRB, TC’s Show Bar,  Tony’s Corner Pocket

Best Place to See
Male Dancers
Montrose Mining Co. (tie)
805 Pacific • 713-529-7488
Tony’s Corner Pocket (tie)
817 W. Dallas • 713-571-7870
tonyscornerpocketbar.com
Finalists: Houston Ballet,
JR’s, Meteor

Best Place to Show
Off Your Leather
Ripcord
715 Fairview • 713-521-2792
Finalists: Eagle, Montrose Mining Company

Best Club If You’re Under 21
South Beach
810 Pacific  • 713-529-7623
southbeachthenightclub.com
Finalists: Bayou City Bar and Grill, Blur

Best Club After 2 a.m.
South Beach
810 Pacific  • 713-529-7623
southbeachthenightclub.com
Finalists: Kryptonite, Ripcord

Best Bartender (Male)
Brooks Drew
Guava Lamp
Finalists: Steven Bridgewater-FBAR, David Cunningham-BRB, Kory Poole-FBAR,

Best Bartender (Female)
Amanda Plocheck
Guava Lamp
Finalists: Crystal Murley-Vue, Kristen Richards-The Usual

Best DJ (Male)
Chris Allen (tie)
JR’s Mining Company
Joe Ross (tie)
FBAR
Finalists: JD Arnold, Tad Dvorak, Jimmy Skinner

Best DJ (Female)
Joy De La O
Various Clubs
Finalist: D.J. MelleMel

Most Divine Drag Queen
Kofi (tie)
JR’s
Kara and Tara Dion (tie)
FBAR
Finalists: Lana Blake, Regina Dane, Vixen Deereaux Winters

Best Local Non-Drag
Entertainer (Male)
Tye Blue
FBAR
Finalists: Marty Adamson, Joshua Allbright, Christopher Prado

Best Local Non-Drag
Entertainer (Female)
Olivia George
Guava Lamp
Finalists: Susan Hayes, Ashley Hennessy, Nina Lombardo,
Wendy Taylor

Best Local Band
Gadget White Band
rockbandsites.comgadget whiteband/
Finalists: The Lost Boys,
Fluff the Kat

(Return to top)
_______________________________
GALVESTON
Galveston People (see below) • Galveston CommunityDiningGalveston Entertainment

PEOPLE

Community Hero (Male)
Rodney Sellers
Finalists: David Bowers,
Joe Jaworski

Community Hero (Female)
Jill Costa
Finalist: Misty Valdez

Most Prominent
LGBT Male Activist
Rodney Seiler
Finalist: James Stork

Most Prominent
LGBT Female Activist
Jill Costa
Finalist: Misty Valdez

Most Valuable Male Volunteer
Robert Zahn
Finalists: David Bowers,
James Stork

Most Valuable
Female Volunteer
Pam Froeschner
Finalist: Misty Valdez

Leading Male Fundraiser
Rodney Seiler
Finalists: Tim Dudley, James Stork

Leading Female Fundraiser
Misty Valdez

Favorite Local
Politician (Male)
Mayor Joe Jaworski
Favorite Local
Politician (Female)
Betty Massey
Finalist: Elizabeth Beeton

Best LGBT
Businessperson
Rodney Seiler
3rd Coast Beach Bar
2416 Postoffice • 409-765-6911
Finalists: David Paschall,
VJ Tramonte, Reese Woods

Best Attorney (Male)
Eric Kirkpatick
1 Moody Plz Fl 18
409- 797-5278
greerherz.com
Finalists: Mayor Joe Jaworski, VJ Tramonte

Best Attorney (Female)
Debbie Hunt & Connie Moore
3608 Audubon, Houston, TX
713-522-4282
mooreandhunt.com

Best Eye Doctor
Kevin Katz, OD
Texas State Optical
515 22nd St. • 409-762-8679
tso.com/office/kevin-katz-od

Best Physician (Male)
Victor S. Sierpina, MD
6710 Stewart Rd., Ste 100
409-744-4030
Finalist: Jim Hunderup

Best Physician (Female)
Angela Shepherd, MD
6710 Stewart Rd., Ste 100
409-744-4030

Best Dentist (Male)
David Colombo, DDS, PC
4410 Seawall Blvd.
409-763-8444

Best Dentist (Female)
Barbara A. Pickering, DDS
8333 Stewart Rd.
409-744-4330

Best Chiropractor
David Kincaid, DC
17629 El Camino Real
281-486-7044
Finalist: Daniel Hatmaker, DC

Best Mental Health Therapist
Marco Vega
301 University Blvd.
409-486-7044

Best Massage
Therapist
Larry Campbell

Best Personal
Trainer (Male)
Nick Gray

Best Personal
Trainer (Female)
Jill Costa
16602 San Luis Pass
281-543-9887

Best Veterinarian
Jackie Cole, DVM
Campeche Cove Animal Hospital, 3802 Cove View Blvd.
409-740-0808
campechecoveanimalhospital.com

Best Interior Design
Tim Hamrock
2120 Postoffice • 409-766-7030
Finalist: Todd Slaughter

Best Insurance
Agent (Male)
Alex Monteith
SMI Agency
1802 Broadway, Ste 118
409-765-9515
smiagency.com

Best Insurance
Agent (Female)
Suny Robinson
American Insurance Life
10700 North Frwy, Houston, TX
866-797-6455
ailife.com

Best Real Estate Agent (Male)
Robert Zahn (tie)
Boulevard Realty
1401 Postoffice
409-762-2300
yourblvd.com
David Bowers (tie)
The House Company
2615 Broadway
409-763-2800
davidbowers.com
Finalists: Corey Cole, J. Roy Hall, VJ Tramonte

Best Real Estate Agent (Female)
Jill Costa
Galveston Island Real Estate
16602 San Luis Pass
galvestonislandrealestate.net
281-543-9887
Best Hairdresser
Jim Windmiller
Windmiller’s Hair Salon
1015 26th St. • 409-762-1627
windmillers.com
Finalist: Roy Fronsee

Favorite Community
Photographer (Female)
Susan Henry
2115 Postoffice • 409-762-6454
susanhenryphotograpy.com

Favorite Community
Photographer (Male)
Billy Hill
409-771-8211 • g-townsurf.com

Favorite Radio
Personality
George Douglas Lee
Electric Theatre Radio Hour
georgedouglaslee.com
Finalist: Billy Hill

Best TV Personality
Frank Billingsley
KPRC, Channel 2
click2houston.com

Favorite LGBT Twitter
Lee Roane

Galveston.com
523 24th St. • 409-765-3502
galveston.com

(Return to top of Galveston G&G)
_______________________________

GALVESTON COMMUNITY

Favorite Social Organization
Krewe of Bacchus
kreweofbacchustexas.com

Favorite Community
Organization
Galveston Historical Foundation
502 20th St.
409-765-7834
galvestonhistory.com
Finalist: AIDS Coalition
of Galveston

Favorite Benefit Event of the Year
3rd Coast Turn-About
3rd Coast Downtown
2416 Postoffice • 409-756-6911
3rdcoastdowntown.com
Finalists: ACCT Annual Brunch, PAWS Gala

Most Supportive of the
LGBT Community (Local)
3rd Coast Downtown
2416 Postoffice • 409-756-6911
3rdcoastdowntown.com
Finalists: Galveston.com,
Island ETC Theatre,
Stars Beach Club

Best (Local) LGBT Website
Galveston.com
523 24th St. • 409-765-3502
galveston.com

Best Bank/Credit Union
Hometown Bank of Galveston
1801 45th Street • 409-763-8628
bankofgalveston.com
Finalist: Bank of America

Best Mortgage Company
David Paschall
Secure Mortgage Co
6511 Stewart Rd. • 409-741-9300
securemortgagecompany.com

Best Title Company
Stewart Title
222 Kempner • 409-763-4641
stewartgalveston.com
Finalists: Chicago Title, Southland Title

Best Furniture Store
Star Furniture
3727 Broadway • 409-762-7821
starfurnituregalveston.com
Finalist: The Frog at Home

Best Landscaping Company
Tom’s Thumb Nursery & Landscaping
2014 45th St. • 409-763-4713
tomsthumbnursery.com

Best Garden/Nursery Supply
Tom’s Thumb Nursery & Landscaping
2014 45th St.
409-763-4713
tomsthumbnursery.com

Best Grocery Store
Kroger
5730 Seawall Blvd.
409-741-8580
kroger.com

Best Specialty Food Store
Spec’s
6815 Stewart Rd.
409-740-3161
specsonline.com
Finalist: Oasis Market

Best Liquor Store
Spec’s
6815 Stewart Rd.
409-740-3161
specsonline.com
Finalist: Economy Liquor

Best Place to Buy
Nutritional Products
Peak Nutrition Centers
6187 Central City • 409-740-6949
peaknutritiononline.com

Best Domestic
Auto Dealership
Sand Dollar Autoplex
8020 Broadway • 409-744-5711
sanddollarauto.com

Best Import Auto Dealership
Sand Dollar Autoplex Toyota
7802 Broadway • 888-857-0199
sanddollartoyota.com

Best Place to Buy
Women’s Clothing
The Firm
2218 Avenue East
409-762-8300
galveston.com/thefirm
Finalist: Tina’s

Best Place to Buy
Men’s Clothes
Cruz Cortez Clothiers
2227 Postoffice St.
409-763-9600
cruzcortezclothiers.com

Best Jewelry Store
Fullen Jewelry
2215 Postoffice • 409-763-0555
fullenjewelry.com
Finalists: John Ford,
Vic’s Estate & Fine Jewelry

Best Place to Buy Eyewear
TSO/Kevin Katz, OD
515 22nd St. • 409-762-8679
tso.com/office/Kevin-katz-od.com

Best Antique Store
Nautical Antiques & Décor
2202 Mechanic • 409-539-5469
piecesofship.com
Finalist: Big House Antiques

Best Place to Buy Erotic Playthings
Wild Side Things (tie)
902 Seawall Blvd
409-762-0074
Eros (tie)
1207 Spencer Highway
S. Houston, TX
713-910-0220
eros1207.com

Best Catering Firm
Mosquito Café
628 14th Street
409-763-1010
mosquitocafe.com
Finalist: Benno’s

Best Tattoo Parlor
Island Tattoo
3615 Broadway St.
409-974-4133
Finalist: Asylum

Best Day Spa
Hotel Galvez
2024 Seawall Blvd.
409-765-7721
wyndhamhotelgalvez.com
Finalist: San Luis

Best Tanning Salon
Glow Airbrush Tanning Boutique
210 21st Street, #4
409-497-4484
glowairbrush.com

Best Gym/Place to Work Out
Urban Fitness
2009 Postoffice • 409-621-2878
urbanfitness.com
Finalist: Total Fitness

Best Local B&B
Lost Bayou
1607 Avenue L • 409-770-0688
lostbayou.com
Finalist: Victorian Inn

Best Local Hotel
San Luis Resort
5222 Seawall Blvd.
409-744-1500
sanluisresort.com
Finalists: Hotel Galvez & Spa, The Tremont House, Commodore on the Beach

Best Local Travel Agency
Galveston.com
523 24th St. • 409-765-3502
galveston.com

Best Travel Website
Galveston.com
523 24th St. • 409-765-3502
galveston.com
Finalists: Travelocity, Orbitz

Best LGBT Cruise

or Tour Company
Galveston.com
523 24th St. • 409-765-3502
galveston.com

(Return to top of Galveston G&G)
_______________________________

GALVESTON DINING

Best New Restaurant
Que Café
408 20th Street
409-539-5241
galveston.com/quecafe

Best Restaurant
for People Watching
The Spot
3204 Seawall Blvd.
409-621-5237
thespotgalveston.com
Finalists: Brickhouse Tavern and Tap, 901 Postoffice,
Olympia Grill

Best Restaurant
for Elegant Dining
The Steakhouse at San Luis Resort
5222 Seawall Blvd.
409-744-1500
sanluisresort.com
Finalists: 901 Postoffice,
Rudy & Paco’s, Shearn’s

Best Restaurant for Cheap Eats
Gorditas
712 Seawall Blvd.
409-621-1944
galveston.com/gorditas
Finalist: The Press Box

Best Restaurant for
Outdoor Dining
The Spot
3204 Seawall Blvd.
409-621-5237
thespotgalveston.com
Finalists: Brickhouse Tavern, 901 Postoffice, Yaga’s

Best Breakfast
Mosquito Café
628 14th St. • 409-763-1010
mosquitocafe.com
Finalists: Miller’s Landing, Sunflower Cafe

Best Brunch
Hotel Galvez & Spa
2024 Seawall Blvd.
409-765-7721
galveston.com/galvez
Finalists: Mosquito Café, Sunflower Cafe

Best Lunch Spot
Mosquito Café
628 14th St. • 409-763-1010
mosquitocafe.com
Finalists: Dutch Kettle, Eatcetera

Best Dessert
The Steakhouse at
San Luis Resort
5222 Seawall • 409-744-1500
sanluisresort.com
Finalists: Mosquito Café,
901 Postoffice

Best Barbecue
Queen’s Bar-b-que
3428 Avenue S • 409-762-3151
galveston.com/queens
Finalist: Leon’s World Finest BBQ

Best Steak
The Steakhouse at San Luis Resort
5222 Seawall Blvd. • 409-744-1500
sanluisresort.com

Best Taqueria
Que Café
408 20th St. • 409-539-5241
galveston.com/quecafe

Best Cajun
Benno’s on the Beach
1200 Seawall Blvd.
409-762-46221
bennosofgalveston.com
Finalist: Cajun Greek

Best Chinese
Happy Buddha
2827 61st St. • 409-744-5774
galveston.com/happybuddha
Finalist: Beijing Garden

Best Greek
Olympia Grill
4908 Seawall Blvd.
409-766-1222
galveston.com/olympiagrill
Finalist: Mediterranean Chef

Best Hamburger
The Spot
3204 Seawall • 409-621-5237
thespotgalveston.com
Finalist: Sonny’s Place

Best Italian
Di Bella’s Italian Restaurant
1902 31st St.
409-763-9036
galveston.com/dibellas
Finalist: Mario’s on the Seawall

Best Japanese
Yamato Japanese Restaurant
2104 61st St.
409-744-2742
Finalist: Sky Bar

Best Mexican
Original Mexican Café
401 Market St.
409-762-6001
galveston.com/theoriginal
Finalists: Gorditas, Salsa’s

Best Mediterranean
Mediterranean Chef
2402 Strand
409-765-7700
Finalist: Olympia Grill

Best Pizza
Mario’s on the Seawall
628 Seawall Blvd.
409-763-1693
mariosseawall.com
Finalists: Jack’s Pub on Postoffice, Papa’s

Best Seafood
Gaido’s Seafood
3900 Seawall Blvd.
409-762-9625
gaidos.com
Finalists: Fisherman’s Wharf,
901 Postoffice

Best Sushi
Sky Bar
2107 Postoffice
409-621-4759
skybargalveston.com
Finalist: Yamato Japanese

Best Thai
Pho 20
3728 Broadway
409-750-9200
pho20.com

Best Vegetarian
Mosquito Café
628 14th St.
409-763-1010
mosquitocafe.com
Finalists: Pho 20,
Sunflower Cafe

Best Vietnamese
Pho 20
3728 Broadway • 409-750-9200
pho20.com

Best Wings
Wingstop

6202 Broadway • 409-740-9464
wingstop.com
Finalist: The Press Box

(Return to top of Galveston G&G)
_______________________________

GALVESTON ENTERTAINMENT

Favorite Gay Bar
3rd Coast Downtown
2416 Postoffice
409-756-6911
3rdcoastdowntown.com
Finalists: Stars Beach Club, Robert’s Lafitte

Best Women’s Bar
3rd Coast Downtown
2416 Postoffice
409-756-6911
Finalist: Stars Beach Club

Best Coffee House
MOD Coffee & Tea House
2126 Postoffice
409-765-5659
modcoffeehouse.com
Finalist: Judge Roy Bean’s
Coffee Saloon

Best Happy Hour
3rd Coast Downtown
2416 Postoffice
409-756-6911
3rdcoastdowntown.com
Finalist: Stars Beach Club

Best Margarita
Stars Beach Club
3102 Seawall Blvd.
409-497-4113
starsbeachclub.com
Finalists: 3rd Coast, Salsa’s

Best Martini
3rd Coast Downtown
2416 Postoffice • 409-756-6911
3rdcoastdowntown.com
Finalists: Stars Beach Club,
Sky Bar

Best Straight Bar
Voodoo Lounge
201 26th Street
409-515-5454
voodooloungegalveston.com

Best Club for Dancing
3rd Coast Downtown
2416 Postoffice • 409-756-6911
3rdcoastdowntown.com
Finalist: Stars Beach Club

Best Drag Show Bar
3rd Coast Downtown
2416 Postoffice • 409-756-6911
3rdcoastdowntown.com
Finalist: Stars Beach Club

Best Place for
Two-Step Dancing
3rd Coast Downtown
2416 Postoffice • 409-756-6911
3rdcoastdowntown.com
Finalist: Stars Beach Club

Best Place to Shoot Pool
3rd Coast Downtown
2416 Postoffice • 409-756-6911
3rdcoastdowntown.com
Finalist: Stars Beach Club

Best Place to See
Male Dancers
3rd Coast Downtown
2416 Postoffice
409-756-6911
3rdcoastdowntown.com
Finalist: Stars Beach Club

Best Place to Show
Off Your Leather
3rd Coast Downtown
2416 Postoffice
409-756-6911
3rdcoastdowntown.com
Finalists: Loading Dock,
Stars Beach Club

Best Bartender
John Timothy Branstetter
3rd Coast Downtown
2416 Postoffice
409-756-6911
3rdcoastdowntown.com
Finalists: Nick Gray, 3rd Coast Downtown; Marcus Williams, Pink Dolphin

Best DJ (Female)
Christina Rojas
Vodoo Lounge

Best DJ (Male)
Joe Rios
Stars Beach Club
Finalists: Sean Kitchens, 3rd Coast Downtown/Mickey Wayne Naschke, 3rd Coast Downtown

Most Divine Drag Queen
Tara Dion
3rd Coast Downtown
Finalists: CC Ryder, Lana Blake, Jasmen Pierce

Best Local Band
The Line Up
thelineupmusic.com

Comments

Show More

Leave a Review or Comment

Related Articles

Back to top button
Close