Wednesday , 27 August 2014

Home » Featured » Gayest & Greatest — Houston winners

Gayest & Greatest — Houston winners

Share with your friends









Submit

 OutSmart readers have chosen their community favorites from auto dealerships to socialites.
And the 2012 Gayest and Greatest survey winners are…

Cristan Williams — Gayest & Greatest Blogger

Gayest & Greatest 2012  |  G&G Community Profiles  |  Galveston Winners

______________________________

PEOPLE • COMMUNITYBUSINESSDININGDRINKS & SPIRITSENTERTAINMENT/NIGHTLIFE
______________________________

PEOPLE

Community Hero (Male)
Ray Hill
Finalists: Don Gill, Bryan Hlavinka

Community Hero (Female)
Mayor Annise Parker
Finalists: Lavita Marks, Carol Wyatt

Most Prominent LGBT Male Activist
Bryan Hlavinka
Finalists: Ray Hill, Gary Wood

Most Prominent LGBT Female Activist
Robin Brown
Finalists: Liz James, Meghan Stabler, Cristan Williams

Most Valuable Male Volunteer
Frankie Quijano
Finalists: Bryan Hlavinka, Beau Miller, Gary Wood

Most Valuable Female Volunteer
Lavita Marks (tie)
Meghan Stabler (tie)
Finalists: Sally Huffer, Sol Lara, Deb Murphy, Synthia Walton

Leading Male Fundraiser
Jody Travis
Finalists: Don Gill, Gary Wood

Leading Female Fundraiser
Robin Brown
Finalists: GayNell Gulihur, Tori Williams

Favorite Local Politician (Male)
Lane Lewis
Finalists: Garnet Coleman, Mike Laster

Favorite Local Politician (Female)
Mayor Annise Parker
Finalists: Ellen Cohen,
Sheila Jackson Lee

Best LGBT Businessperson (Male)
Charles Armstrong
810 Pacific St.
713-521-0107
sobehouston.com
Finalists: Irwin Palchick, Rob Schmerler, Jacob Sudoff

Best Female LGBT Businessperson
Monica Pope
3701 Travis St.
713-524-6922
sparrowhouston.com
Finalists: Lea Bogle, Kathy Hubbard

Best Attorney (Male)
Mitchell Katine
1111 N. Loop West
713-808-1000
lawkn.com
Finalists: James Kovach, Marc Krasney, Dwane Todd

Best Attorney (Female)
Debbie Hunt and Connie Moore
3608 Audubon
713-522-4282
mooreandhunt.com
Finalists: Patricia Cantu, Phyllis Randolph Frye, Clyde Williams

Best Eye Doctor (Male)
Evan Mapes, OD (tie)
4317 Montrose Blvd.
713-529-3937
wearusout.com
Stewart Zuckerbrod, MD (tie)
5420 Dashwood Dr., Ste 101
713-668-9118
houstoneye.com
Finalists: Gary Nguyen, OD; Scott Sawyer, MD

Best Eye Doctor (Female)
Lisa Woo, OD
432 W. 19th
713-864-8822
eyeheights.com
Finalists: Juliet Farmer, OD; Christine Tyler, OD

Best Physician (Male)
Gordon E. Crofoot MD, PA
3701 Kirby, Ste 1230
713-526-0005
crofootmd.com
Finalists: Octavio Bariios, MD; James Carroll, MD

Best Physician (Female)
Julia Kovacs, MD
1213 Hermann Dr., Ste 430
713-522-1221
Finalist: Patricia Salvato, MD

Best Dentist (Male)
Bruce Smith, DDS
1006 Missouri
713-529-4364
brucesmithdds.com
Finalists: Marcus De Guzman, DDS; Clint Herzog, DDS; Cory Logan, DDS

Best Dentist (Female)
Dianna Wilde, DDS
Floss Dental
514 Elgin
713-942-0101
flossdental.com
Finalist: NishAna Thomas, DDS

Best Chiropractor (Male)
Kenneth Lester, DC
3930 Kirby, Ste 108
713-526.5252
kennethlesterdc.com
Finalists: Rommel Marquez, ARC; Byron Menard, DC

Best Chiropractor (Female)
Jackie Doval, DC
404 Westheimer
713-627-9355
docjackie.com

Best Mental Health Therapist (Male)
Tony Carroll, LCSW
1006 Missouri
713-527-0000
houstontherapist.com
Finalists: Ken McLeod, LCSW, ACSW; Robert Snellgrove, LCSW

Best Mental Health Therapist (Female)
Denise O’Doherty, LPC,  LMST, LCDC, RN
3730 Kirby, Ste 910
713-524-9525
relationshiptherapistrn.com
Finalist: Enod Gray, LCSW, CSAT, CGP

Best Psychiatrist (Male)
Daniel R. Garza, MD
2323 S. Shepherd, Suite 805
281-610-8190
Finalist: Barry F. Gritz, MD

Best Psychologist (Male)
Woodja Flanigan, PhD
2600 Southwest Frwy, Ste 409
713-589-9804
dwoodjaflanigan.com
Finalist: Mike Harrison, PhD

Best Psychologist (Female)
Kristin K. Anderson, PhD
9525 Katy Freeway, Ste 200
713-263-0400
drkristinanderson.com

Best Massage Therapist (Male)
Joey Garza, RMT, NMT
238 W. 19th St., Ste C-1
713-516-0060
urbantherapystudio.con
Finalists: Ryan Fugate, Joel Leal, Tom Zeppelin

Best Personal Trainer (Male)
Chris Sokol
713-377-2716
sololfitness.com
Finalists: Ryan Moncineaux, Eric Turner

Best Personal Trainer (Female)
Kimberly Marler
1210 W. Clay, #4
713-521-0033
coachkimmie.com
Finalists: Cassandra Geaudet, Shana Ross, Danielle Sampey

Best Veterinarian (Male)
Richard Clive, DVM
Midtown Veterinary Hospital
1434 W. Alabama St.
713-528-4900
midtownvethospital.com
Finalist: Kenneth H. Williams, DVM

Best Veterinarian (Female)
Danielle Rosser, DVM
West Alabama Animal Clinic
2030 W. Alabama
713-528-0818
westalabamaanimalclinic.vetsuite.com
Finalist: Jacquelyn Marshall, DVM

Best Astrologer (Male)
Kevin Casey
Body Mind & Soul Bookstore
4344 Westheimer
713-993-0550
bodymindandsoulhouston.com

Best Astrologer (Female)
Lilly Roddy
920 West Main
713-529-5842
lillyroddy.com

Best Interior Designer (Male)
Michael Stribling
4203 Montrose, Ste 320
713-527-8004
michaelstribling.com

Best Interior Designer (Female)
Laura Umansky
1840 Westheimer
713-522-0855
laurau.com

Best Insurance Agent (Male)
Rob Schmerler
6575 W. Loop South, Ste 185 Bellaire, TX
713-661-7700
schmerleragency.com
Finalists: David Lorms, Aaron Reese

Best Insurance Agent (Female)
Pam Ellis
5900 Memorial, Ste 301
713-869-7263
callpame.com
Finalists: Ronnie Whitman, Pippa Wiley

Best Real Estate Agent (Male)
Richard Ray (tie)
John Daugherty Realty
520 Post Oak Blvd.
713-351-4674
johndaugherty.com
Andy Weber (tie)
John Daugherty Realty
520 Post Oak Blvd
713-561-6653
johndaughtery.com
Finalists: Bill Baldwin, Mike Copenhaver, Wade Knight

Best Real Estate Agent (Female)
Karen Derr
Boulevard Realty
1545 Heights Blvd
713-875-7050
yourblvd.com
Finalists: Terre Coffman, Pat Walker

Best Hairdresser (Male)
Don Gill (tie)
Studio 911
911 Welch St.
713-521-0911
Joel Quinones (tie)
Michael Kemper Salon
4059 Westheimer
713-877-1645
kempersalon.com
Finalists: Brian Bartlett, Chris Jeffcoat

Best Hairdresser (Female)
Celina Arzola (tie)
Nu-Cuts Salon
515 Westheimer, Ste H
713-524-7858
Diana Gomez (tie)
Nu-Cuts Salon
515 Westheimer, Ste H
713-524-7858
Finalist: Patty Gooch

Favorite Community Photographer (Male)
Dalton DeHart
713-622-2202
daltondehart.com
Finalists: John Cox, Oliver Puzon

Favorite Community Photographer (Female)
Yvonne Feece
832-876-1053
yvonnefeece.com
Finalist: Julie Christans

Favorite Radio Personality (Male)
Blake Hayes, MIX 96.5
Finalists: Jimmy Carper, Bryan Hlavinka, Special K, Jack Valenski

Favorite Radio Personality (Female)
Roula Christie, KRBE (tie)
krbe.com
Maria Todd (tie)
News92FM
Finalists: Sarah Pepper, Jenifer Rene Pool

Favorite TV Personality (Male)
Frank Billingsley (tie)
Channel 2, Houston KPRC
click2houston.com
Ernie Manouse (tie)
Channel 8, Houston PBS
ernieontv.com
Finalist: Ryan Korsgard

Favorite TV Personality (Female)
Dominique Sachsa
Channel 2, Houston KPRC
click2houston.com
Finalists: Casey Curry, Deborah Duncan

Favorite Blogger (Female)
Cristan Williams (tie)
transhouston.com
Carol Wyatt (tie)
socialnoteshouston.com

Favorite Blogger (Male)
Joey Guerra
Houston Chronicle and
29-95.com
Finalists: Matt Burrus/Michael Pearce GaybyBoom Blog, Houston Chronicle

Favorite Tweeter
Spercial K, KRBE
krbe.com

_____________________________________

COMMUNITY

Favorite Social Organization
The Executive and
Professional Associaton
of Houston (EPAH)
epah.org
Finalists: Her Destination Unknown, Houston Area Bears, Houston Gaymers

Favorite Philanthropic Organization
Bunnies on the Bayou
bunniesonthebayou.org
Finalists: Kindred Spirits, Krewe of Olympus, OutReach United

Favorite Community Organization
Bayou City Performing Arts
bayoucityperformingarts.org
Finalists: AssistHers, Bering-Omega, Lesbian Health Initiative

Favorite Benefit Event of the Year
Bunnies on the Bayou
bunniesonthebayou.org
Finalists: Decadent Desserts, HRC Dinner, Krewe of Olympus Ball, LHI Celebration of Love, Misfits Ball

Favorite National LGBT Organization
Human Rights Campaign (tie)
hrc.org
PFLAG  (tie)
pflaghouston.org
Finalist: Victory Fund

Favorite Place to Worship
Resurrection MCC
2025 W. 11th
713-861-9149
resurrectionmcc.org
Finalists: Bering Memorial United Methodist, Cathedral of Hope, Community Gospel, Grace Lutheran, Living Mosaic, St. Paul’s United Methodist

___________________________________________________

BUSINESS

Most Supportive Business of the LGBT Community (Local)
FBAR (tie)
202 Tuam
713-522-3227
fbarhouston.com
Silver Eagle Distributors (tie)
7777 Washington
713-869-4361
silvereagle.com
Finalists: Charles Armstrong Investments, Guava Lamp

Most Supportive Business of the LGBT Community (National)
Starbucks
Various locations
starbucks.com
Finalists: Anheuser-Busch/Bud Light, Shell, Wells Fargo Bank

Best LGBT Website (Local)
MyGayHouston.com (tie)
OutSmartMagazine.com (tie)

Best Bank/Credit Union
Wells Fargo
wellsfargo.com
Finalists: Bank of America, Chase

Best Copy/Print Shop
Copy.com
1201-F Westheimer
713-528-1201
copydotcom.com

Best Financial Advisor (Local)
Grace Yung, CFP
Midtown Financial Group, LLC
3355 W. Alabama, Ste 230
713-355-9833
midtownfg.com
Finalists: Rick Dickson, Mike Ryan

Best Mortgage Company
Zeus Mortgage
1778 Yorktown
713-ASK-ZEUS
askzeus.com
Finalists:
Bank of America, John Frels, Wells Fargo Bank

Best Title Company
Chicago Title, Innerloop
3700 Buffalo Spdwy, Ste 400
713-418-7000
chicagotitleinnerloop.com
Finalists: Charter Title, Stewart Title

Best Homebuilder
Loyd Russel Homes
Russel Garrison
3939 Washington, Ste 200
713-529-4399
loydrusselhomes.com
Finalists: Blue River Custom
Builders/Tylor Hearn

Best Home Remodeling Contractor
Gerry Bradshaw
BCS, Inc.
1900 Genesee, Ste 410
713-775-7408
Finalist: Preferred Builders

Best Furniture Store
Cantoni (tie)
9889 Westheimer
713-787-9494
shopcantoni.com
IKEA (tie)
7810 Katy Fwy.
713-688-7867
ikea-usa.com
Finalists:  Frog at Home,  Gallery Furniture, Rooms To Go

Best Furniture Store on a Budget
IKEA
7810 Katy Fwy.
713-688-7867
ikea-usa.com
Finalist: Rooms to Go

Best Landscaping Company
AJ’s Landscaping
1223 W. 21st
713-957-0449
ajslandscaping.com
Finalist: Windswept Landscaping

Best Garden & Nursery Supply
Buchanan’s Native Plants (tie)
611 E. 11th
713-861-5702
buchanansplants.com
Joshua’s Native Plants (tie)
502 W. 18th
713/862-7444
joshuasnativeplants.com

Best Energy Provider
Green Mountain Energy
877-760-4619
greenenergychoice.com
Finalists: Champion, Gexa

Best Pool Company
Bratton Pools
281-988-7700
brattonpools.com
Finalists: Pools by James, Tranquility Pools

Best Plumber
Village Plumbing
5403 Kirby
713-581-8353
villageplumbing.com
Finalist: Nick’s Plumbing

Best Grocery Store
HEB
Various Locations
heb.com
Finalists: Kroger, Whole Foods

Best Specialty Food Store
HEB-Central Market (tie)
heb.com and
centralmarket.com
Phoenicia (tie)
phoeniciafoods.com
Finalist: Spec’s Downtown

Best Liquor Store
Spec’s Liquor Stores
2410 Smith
713-526-8787
specsonline.com

Best Place to Buy Nutritional Products
Expert Nutrition
3224 Yoakum Blvd.
713-520-5288
expertnutrition.com

Best Domestic Auto Dealership
Stewart Cadillac
2520 Main
832-369-8318
stewartcadillac.com
Finalists: Knapp Chevrolet, River Oaks Chrysler Jeep

Best Import Auto Dealership
Advantage BMW (tie)
2101 San Jacinto
713-289-1200
advantage-bmw-houston.com
Momentum Dealerships (tie)
713-596-3450
momentum-mini.net
Finalists: Helfman Fiat, Land Rover of Houston, Northside Fiat, Sterling McCall

Best Place to Buy Music
iTunes
itunes.com

Best Place to Buy Books
Half Price Books
1011 Westheimer
713-520-1541
halfpricebooks.com

Best Place to Buy Cellular Phones
Apple Store (tie)
Various Locations
apple.com
Premier Paging (tie)
12220 Murphy Rd., Ste F Stafford, TX
281-575-8500
premierwirelesstx.com

Best Place to Buy Women’s Clothes
Macy’s
2727 Sage
713-968-1985
macys.com
Finalist: Urban Outfitters

Best Place to Buy Men’s Clothes
Fashion Studio
1111 Westheimer
713-528-3677
fashionstudiohouston.com
Finalists: Macy’s, MPenner, Urban Outfitters

Best Jewelry Store
I.W. Marks
3841 Bellaire Blvd
713-668-5000
iwmarks.com
Finalists: Joseph Keith, Silverlust

Best Place to Buy Eyewear
Eye Gallery (tie)
1806-B Westheimer
713-523-1279
eyegalleryhouston.com
Spectacles (tie)
4317 Montrose
713-529-3937
wearusout.com
Finalists: Eye Contact, Eye Elegance

Best Place to Buy Pet Supplies
Arne’s Warehouse
2830 Hicks
713-869-8321
arneswarehouse.com
Finalist: PetSmart

Best Antique Store
Thompson’s Antique Center
9950 Hempstead Road
713-688-4211
antiquecenteroftexas.com
Finalist: BJ’s Oldies Antique Shop

Best Place to Buy Erotic Playthings
Erotic Cabaret
1222 Westheimer
713-528-4565
eroticcabaret.com
Finalists: Black Hawk Leather, Executive Video Superstore, Hollywood Super Center

Favorite Personal Lubricant
Gun Oil
gunoil.com
Finalist: ID Glide

Best Place to Buy Computers/Electronics
Apple Store
Various Locations
apple.com

Best Catering Firm
Jim Benton of Houston LLC
2811 Eastman St.
713-802-2860
jimbentonhouston.com
Finalists: Don Carlos Catering, El Tiempo, Melange

Best Florist
John Friedman
4520 W. 34th St, Ste C
713-688-3333
johnfriedmanflowers.com
Finalist: AJ’s Urban Petals

Best Tattoo Parlor
Shaw’s Tattoo Parlor
1660-C Westheimer
713-528-1255
shawstattoostudio.com

Best Dry Cleaners
West Gray Cleaners
303 W. Gray
713-522-2850

Best Cosmetic Skin Care Center
Skin Renaissance
106 Westheimer
713-942-7546
skinrenaissance.net
Finalist: Heights Dermatology, Skin Renewal

Best Tanning Salon
Eclipse
415 Westheimer
713-520-6611
eclipsesunlesstanning.com
Finalist: Darque Tan

Best Gym/Place to Work Out
Houston Gym
1501 Durham
713-880-9191
houstongym.com
Finalists: Anytime Fitness, Club Houston, FIT, Quality Life Fitness

Best Auto Mechanic
Tech Auto
37 Waugh Drive
713-863-8244
techautomaintenance.com

Best Local B&B
Sycamore House in the Heights
245 W. 18th
713-861-4117
sycamoreheights.com

Best Local Hotel
Hotel ZaZa
5701 Main
713-526-1991
hotelhoustonzaza.com
Finalists: Alden Houston, Hotel Granduca

Best Airline
Southwest
southwest.com
Finalist: United Airlines

Best Local Travel Agency
Concierge Travel
4920 Mimosa
713-661-2117
conciergetravel.cc

Best Travel Website
Orbitz.com

Best LGBT Cruise or Tour Company
Aquafest (tie)
4801 Woodway, Ste 400W
800-592-9058
aquafestcruises.com
Concierge Travel (tie)
4920 Mimosa • 713-661-2117
conciergetravel.cc
Finalists: Gayribbean Cruise, RSVP Vacations, Sweet Cruises

____________________________________________________

DINING

Best New Restaurant
Gloria’s
2616 Louisiana, Ste 101
832-360-1710
gloriasrestaurant.com
Finalists: Underbelly, Uchi

Best Restaurant for People Watching
Café Adobe
2111 Westheimer
713-528-1468
cafeadobe.com
Finalists: Baba Yega, Barnaby’s

Best 24-Hour Restaurant
Katz’s Deli
616 Westheimer
713-521-3838
Finalists: House of Pies, Spanish Flower, Theo’s

Best Restaurant for Elegant Dining
Sorrel
2202 W. Alabama
713-677-0391
sorrelhouston.com
Finalists: Hugo’s, Mark’s,
Mockingbird Bistro

Best Restaurant for Cheap Eats
Jenni’s Noodle House
3111 S. Shepherd/multiple locations
713-523-7600
noodlesrule.com
Finalist: Tacos a Go-Go

Best Food Truck
Bernie’s Burger Bus (tie)
281-386-2447
berniesburgerbus.com
Eatsie Boys (tie)
713-397-0072
eatsieboys.com

Best Restaurant for Outdoor Dining
Café Adobe
2111 Westheimer
713-528-1468
cafeadobe.com
Finalists: Baba Yega, Backstreet Café, Tila’s

Best Breakfast
Baby Barnaby’s
602 Fairview
713-522-0106
barnabyscafe.com
Finalists: House of Pies, Katz’s Deli, Tacos a Go-Go

Best Brunch
Chelsea Grill
4621 Montrose
713-942-9857
chelseagrill.com
Finalists: Baba Yega, Riva’s, Sorrel

Best Deli
Katz’s Deli
616 Westheimer
713-521-3838
Finalists: Carter & Cooley, Kenny & Ziggy’s

Best Lunch
Barnaby’s
604 Fairview
713-522-0106
barnabyscafe.com
Finalists: Acadian Bakers, BRC Gastro Pub, Chelsea Grill

Best Dessert
Acadian Bakers (tie)
604 W. Alabama
713-520-1484
acadianbakers.com
Dessert Gallery (tie)
3600-D Kirby
713-522-9999
dessertgallery.com
Finalist: Chocolate Bar

Best Barbecue
Goode Co. Barbeque
5109 Kirby Dr.
713-522-2530
goodecompany.com
Finalists: Hickory Hollow, Luling, Pappas

Best British
Black Labrador Pub
4100 Montrose
713-529-1199
blacklabradorpub.com
Finalist: Red Lion

Best Cajun
BB’s Cajun Café (tie)
2710 Montrose
713-524-4499
bbscafe.com
Ragin’ Cajun (tie)
4302 Richmond/other localtions
713-623-6321
ragin-cajun.com
Finalists: Big Mamou, Mardi Gras Grill

Best Chinese
Hollywood Chinese
2409 Montrose
713-523-8808
Finalists: Ambassador, Cafe Ginger

Best Cuban
El Meson
2415 University Blvd
713-522-9306
elmeson.com
Finalists: Cafe Piquet, El Ray

Best French
Brasserie Max & Julie
4315 Montrose
713-524-0070

Best Greek
Niko Niko’s
2520 Montrose
713-528-1308
nikonikos.com
Finalists: Theo’s, Yia Yia Mary’s

Best Hamburger
Langford Grocery & Market
88 Dennis St
713-522-9555
langfordgrocery.com
Finalists: Acadian Bakers, Barnaby’s, Beck’s Prime, Chelsea Grill

Best Indian
Indika
516 Westheimer
713-524-2170
indikausa.com
Finalist: Khyber Grill

Best Italian
Giacomo’s (tie)
3215 Westheimer
713-522-1934
giacomosciboevino.com
Riva’s (tie)
1117 Missouri
713-529-0666
rivasrestaurant.com
Finalist: Pronto

Best Japanese
Uchi
904 Westheimer
713-522-4808
uchirestaurants.com
Finalist: Blue Fish

Best Mexican
Café Adobe (tie)
2111 Westheimer
713-528-1468
cafeadobe.com
1308 Cantina/El Tiempo (tie)
1308 Montrose/multiple locations
713-807-8996
eltiempocantina.com
Finalists: Gloria’s, Teotihuacan, Tila’s

Best Mediterranean
Skewers
3991 Richmond
713-599-1444
skewerscafe.com
Finalist: Aladdin

Best Pizza
Star Pizza
77 Harvard
713-869-1241
starpizza.net
Finalists: Piola’s, Romano’s

Best Seafood
Danton’s Seafood (tie)
4611 Montrose
713-807-8883
dantonsseafood.com
Reef (tie)
2600 Travis
713-526-8282
reefhouston.com
Finalists: Eddie V’s, Goode Company Seafood, Uchi

Best Sushi
Blue Fish House (tie)
2241 Richmond
713-529-3100
bluefishhouse.com
Osaka (tie)
515 Westheimer
713-533-9098
osakasushi.com
Finalists: AKA Sushi, Oishii

Best Steakhouse
Laurenzo’s (tie)
4412 Washington Ave
713-880-5111
laurenzos.net
Morton’s Steakhouse (tie)
5000 Westheimer
713-629-1946
mortons.com

Best Thai
Khun Kay Thai
1209 Montrose
713-524-9614
khunkaythaicafe.com
Finalist: Nidda, Thai Spice

Best Vegetarian
Ruggles Green
2311 W. Alabama/multiple locations
713-533-0777
rugglesgreen.com
Finalists: Baba Yega, Roots, Ziggy’s

Best Vietnamese
Kim Son (tie)
1801 St. Emanuel St/multiple locations
713-236-0367
kimson.com
MoMong (tie)
1201 Westheimer
713-524-5664
mo-mong.com
Finalists: Red Lantern, Van Loc, Vietnam

Best Wings
Buffalo Wild Wings
Various locations
buffalowildwings.com

_______________________________________

DRINKS & SPIRITS

Best Coffee House
Starbucks
Various locations
starbucks.com
Finalists: Agora, Antidote, Inversion

Favorite Wine Bar
Boheme
307 Fairview
713-529-5230
barboheme.com
Finalists: 13 Celsius, Cha Wine Bar, Max’s Wine Dive

Best Happy Hour
FBAR (tie)
202 Tuam
713-522-3227
fbarhouston.com
JR’s (tie)
808 Pacific
713-521-2519
jrsbarandgrill.com
Finalists: Crocker Bar, George Sports Bar, Guava Lamp

Best Margarita
Café Adobe (tie)
2111 Westheimer
713-528-1468
cafeadobe.com
1308 Cantina/El Tiempo (tie)
1308 Montrose/multiple locations
713-807-8996
eltiempocantina.com
Finalists: FBAR, Gloria’s, Tila’s

Best Martini
Guava Lamp
570 Waugh
713-524-3359
guavalamphouston.com
Finalists: FBAR, Meteor, MoMong

Favorite Brand of Beer
Bud Light
budlight.com
Finalists: Miller Lite, St. Arnold

Favorite Brand of Liquor
Ketel One
ketelone.com
Finalists: Absolut, Grey Goose, Pucker Vodka, Skyy

Favorite Brand of Energy Drink
Red Bull
redbull.com
Finalists: 5-Hour Energy, Monster

________________________________________________

ENTERTAINMENT/NIGHTLIFE

Favorite Gay Bar
FBAR
202 Tuam
713-522-3227
fbarhouston.com
Finalists: Crocker Bar, Guava Lamp, JR’s

Favorite Sports Bar
George Country Sports Bar
617 Fairview
713-528-8102
georgecountrysportsbar.com

Best Women’s Bar
The Usual
5519 Allen
281-501-1478
theusualpub.com
Finalists: Ranch Hill Saloon, Whispers

Best Club for Dancing
South Beach
801 Pacific
713-529-7623
southbeachthenightclub.com
Finalists: Blur, Eagle Houston, FBAR

Best Drag Show Bar
FBAR
202 Tuam
713-522-3227
fbarhouston.com
Finalists: Jr’s, TC’s Show Bar

Best Straight Bar
Anvil
1424 Westheimer
713-523-1622
anvilhouston.com
Finalists: Boheme, Royal Oak

Best Piano Bar
Michael’s Outpost
1419 Richmond
713-520-8446
Finalists: Howl at the Moon, Pete’s Dueling Piano Bar

Best Place for Two-Step Dancing
Brazos River Bottom
2400 Brazos
713-528-9192
brbhouston.com
Finalist: Ranch Hill Saloon

Best Place to Shoot Pool
George Country Sports Bar
617 Fairview
713-528-8102
georgescountrysportsbar.com
Finalists: BRB, Tony’s Corner Pocket

Best Place to See Male Dancers
Montrose Mining Co. (tie)
805 Pacific
713-529-7488
Tony’s Corner Pocket (tie)
817 W. Dallas
713-571-7870
tonyscornerpocketbar.com
Finalists: JR’s, Meteor

Best Place to Show Off Your Leather
Ripcord
715 Fairview
713-521-2792
Finalists: Eagle Houston, Montrose Mining Company

Best Club If You’re Under 21
South Beach
810 Pacific
713-529-7623
southbeachthenightclub.com
Finalists: Bayou City Bar and Grill, Blur

Best Club After 2 a.m.
South Beach
810 Pacific
713-529-7623
southbeachthenightclub.com
Finalists: Eagle Houston, Ripcord

Best Bartender (Male)
Marc Ruiz
Crocker Bar
Finalists: Lamar Allen, Guava Lamp; David Cunningham, BRB; Ryan Geiger, FBAR; Chris Hards, South Beach

Best Bartender (Female)
Amanda Plocheck
Guava Lamp
Finalists: Mellissa Gamboa, The Usual; Crystal Murley, Vue

Best DJ (Male)
Chris Allen (tie)
FBar
Joe Ross (tie)
FBAR & South Beach
Finalist: Tad Dvorak

Best DJ (Female)
MelleMel
Various clubs
Finalist: D.J. Kity

Most Divine Drag Queen
Kara Dion (tie)
FBAR
Kofi (tie)
JR’s
Finalists: Charro Beans DeBarge, Lady Shamu

Best Local Non-Drag Entertainer (Male)
Marty Adamson
Crocker Bar
Finalists: Tye Blue, Blake Hayes

Best Local Non-Drag Entertainer (Female)
Olivia George
Guava Lamp
Finalist: Nina Lombardo

Best Local Band
Elect Trick City
facebook.com/electtrickcity

Gayest & Greatest 2012  |  G&G Community Profiles  |  Galveston Winners

Comments

comments

Gayest & Greatest — Houston winners Reviewed by on .  OutSmart readers have chosen their community favorites from auto dealerships to socialites. And the 2012 Gayest and Greatest survey winners are... [caption id=  OutSmart readers have chosen their community favorites from auto dealerships to socialites. And the 2012 Gayest and Greatest survey winners are... [caption id= Rating:
scroll to top
Share with your friends









Submit